Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Psy zostaną oznaczone darmowymi mikroczipami

Przypominamy, że w sobotę, 27 czerwca, na placu Bohaterów w Słubicach, od 10.00 do 13.00, kolejny już raz organizowana jest akcja elektronicznego znakowania czworonogów.

Jak wyjaśnia Katarzyna Szorec z magistratu polega to na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia, małego – wielkości ziarenka ryżu – mikroczipu. - Odbywa się to w taki sam sposób jak każdy inny zastrzyk np. podczas szczepienia przeciwko wściekliźnie, tylko przy użyciu niewiele większej średnicy igły - dodaje.

Mikroczip w żaden sposób nie przeszkadza zwierzęciu, nie powoduje też reakcji alergicznych i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Oznakowanie takie jest bezpieczne i bezbolesne.

- Mikroczip nadaje zwierzęciu przypisany do niego numer, który jest niepowtarzalny. Identyfikacja elektroniczna stanowi najlepszą profilaktykę bezdomności oraz przeciwdziała m.in. kradzieżom – podkreśla urzędniczka.

Wszczepienie czipa umożliwi także wyrobienie zwierzęciu paszportu, niezbędnego podczas podróży zagranicznych. A warunkiem wydania paszportu jest albo czytelny tatuaż zwierzęcia, albo właśnie implantacja czipa. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

W mikroczipie nie będą zakodowane dane o właścicielu i samym psie, mikroczip zawiera tylko i wyłącznie numer, który musi zostać przypisany do bazy danych. Numer ten będzie można zarejestrować w bazie danych wypełniając specjalny druk lub formularz na stronie internetowej, w którym zamieszczamy dane właściciela i samego psa, a dopiero potem automatyczny system lub administrator danych wpisuje te informacje do bazy danych. W chwili znalezienia zwierzęcia można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po skontaktowaniu się z bazą danych uzyskać dane o właścicielu i tak trafić do właściciela.

Czipowanie przeprowadzi dr Bogumił Owadiuk z Przychodni dla zwierząt w Rzepinie.

Autor: Beata Bielecka | 27 czerwca 2015

Wróć Drukuj

facebook google plus one