Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

"Młodzi gniewni" pokazali, że o ekologii dużo wiedzą!

- Wszystkim wam życzę wygranej i tego, żeby zdobyta wiedza została wam w głowach – mówił dziś, 18 marca, do uczestników teleturnieju o tematyce ekologicznej burmistrz Mariusz Olejniczak, dodając, że jest to ostatni element kampanii edukacyjnej „ Eko młodzi gniewni”, realizowanej przez gminę Słubice.
Uczniowie siedmiu szkół zmierzyli się, w słubickim magistracie, z dziesiątkami, momentami bardzo trudnych pytań.

Drużyny tworzyli: Julia Sobasik i Michał Ryterski z SP nr 1, Michalina Bielecka i Dymitr Łazdowski z SP nr 2, Jakub Napierała i Marcel Małachowski z SP nr 3, Sabina Kusz i Herbert Kania ze szkoły w Kunowicach, Karolina Smolińska i Oliwier Karczewski z SP w Golicach, Amelia Korczak i Cyprian Jurkowski z Gimnazjum nr 1 oraz Jakub Kalinowski i Nina Ryszczuk z Gimnazjum nr 2. Walczyli o główną nagrodę, którą jest wycieczka do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, ufundowana przez ZUO International z Kunowic. Nie możemy jeszcze zdradzić, kto na nią pojedzie, żeby nie psuć emocji przy oglądaniu filmu, który będzie efektem dzisiejszych zmagań (za kilka dni dostępny będzie w telewizji HTS, której gmina zleciła przygotowanie kampanii), ale możemy zapewnić, że młodzież wykazała się sporą wiedzą z zakresu ekologii.

Zmierzyli się m.in. z pytaniami: Jakie właściwości plastiku wpływają na jego wydłużony okres biodegradacji, co to jest PET, do jakiego pojemnika wrzucamy kartony po sokach, gdzie wyrzuca się baterie….Uczniom kibicowali nauczyciele i przyznali, że niektóre pytania wymagały bardzo szczegółowej wiedzy. Uczniowie mogli ją zdobyć podczas pierwszego etapu kampanii, która ruszyła na początku grudnia. Jej ambasadorami zostali znani słubiccy sportowcy, którzy nierzadko są idolami młodych: Małgorzata Krzyżan, Jakub Czak, Rafał Borowiak czy Ania Harkowska. - Sport to moja pasja. Wygrywanie oraz osiąganie coraz to lepszych wyników motywuje mnie do dalszej pracy. Ale nie byłoby tego bez ciężkich treningów. Dlatego chciałbym, abyśmy dzisiaj wszyscy się zmobilizowali dla wspólnego dobra. Zacznijmy segregować odpady! – apelował w spocie z jego udziałem mistrz Polski w biegach przez płotki Jakub Czak.

W szkołach zorganizowano też wówczas spotkania edukacyjne i wyświetlony został film „Plastic Ocean” wyprodukowany na zlecenie UNESCO. Niektóre sceny mogły szokować, jak choćby ta gdy z brzucha 3-miesięcznego ptaka, znalezionego na brzegu oceanu, dr Jennifer Lavers, która naukowo zajmuje się problemem odpadów, wyjmują ponad 200 kawałków plastiku! - Celowo pokazujemy problem także w taki trochę drastyczny sposób, żeby uczniowie nie przeszli koło tego tematu obojętnie. Takie obrazy zostają w głowie i skłaniają do refleksji – mówił wówczas prowadzący spotkania z uczniami Jakub Krupowicz z telewizji HTS.

W ramach kampanii odbył się też, pod koniec grudnia, „Eko Cross Challenge”. Główną atrakcją imprezy był pojedynek sportowy a’la cross fit. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół podzieleni na grupy (klasy VI i VII szkół podstawowych oraz gimnazjaliści). Ci starsi zmierzyli się ze słubickimi sportowcami, ambasadorami gminnej kampanii. Do wykonania wszyscy mieli sportowo-ekologiczne zadania. Wśród uczniów szkół podstawowych z wyzwaniami tymi najlepiej poradzili sobie przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Słubicach, którzy pokonali kolegów z „dwójki”. Trzecie miejsce przypadło drużynie z SP nr 1. Wśród gimnazjalistów zwyciężyła drużyna z „dwójki”, która w dogrywce pokonała sportowców. W tej grupie byli: Paulina Polańska, Paulina Kliszczak , Rafał Borowiak i Jakub Czak. Trzecie miejsce zajęli uczniowie „jedynki”. Najlepsze drużyny nagrodzono czekami pieniężnymi, do wykorzystania przez szkołę. Nagrodzono też najaktywniejszych kibiców. Tu równych sobie nie mieli uczniowie szkoły w Kunowicach. Sportowe zmagania można było obserwować m.in. na wielkim telebimie, rozstawionym w hali sportowej. .

– Segregacja odpadów to duży problem w naszej gminie, bo tylko 20 proc. odpadów, które trafiają na wysypisko, może być przygotowana do ponownego użycia i recyklingu. Przepisy unijne nakazują, żeby do 2025 roku aż 55 proc. składowanych odpadów można przetworzyć. Dużo więc przed nami pracy, tym bardziej, że odpady są segregowane jedynie w ok. 35 procentach gospodarstw domowych w naszej gminie – podkreślał burmistrz M. Olejniczak dodając, że stąd konieczność ciągłej edukacji i kolejna samorządowa kampania ekologiczna. Jej adresatem byli tym razem uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów (ubiegłoroczna kampania skierowana była do przedszkolaków).

Autor: Beata Bielecka | 18 marca 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one