Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Pięknie się zapisali w historii Słubic

Kanclerz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Stanisław Wachowiak oraz bramkarz polskiej reprezentacji Łukasz Fabiański otrzymają, 21 grudnia podczas uroczystej sesji rady miejskiej, tytuły Honorowego Obywatela Słubic, a Torsten Kleefeld, dyrektor Gimnazjum Karla Liebknechta we Frankfurcie – tytuł Ambasadora Słubic.

Stanisław Wachowiak to jedna z tych osób, dzięki którym w Słubicach powstało Collegium Polonicum, wspólna placówka naukowo-dydaktyczna dwóch partnerskich uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Gdy w 1998 roku otwarto budynek główny Collegium Polonicum, Słubice stały się najmniejszym miastem uniwersyteckim w Europie. Decyzja o budowie CP pociągnęła też za sobą kolejną - w miejscu, gdzie dawniej stały koszary, z pomocą Unii Europejskiej, wybudowano nowoczesne miasteczko akademickie. Kanclerz S. Wachowiak swoja funkcję pełni od 30 lat. Podczas ośmiu jego kadencji, UAM z kilkunastotysięcznej uczelni przekształcił się w Uniwersytet, w którym studiuje obecnie ponad 50 tys. młodych ludzi. – Mogę śmiało powiedzieć, że Stanisław Wachowiak to wielki przyjaciel Słubic – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. - Odegrał ogromną rolę w historii naszego miasta dlatego będziemy dumni jak przyjmie tytuł Honorowego Obywatela Słubic – dodaje.

Tytuł Honorowego Obywatela Słubic, rada miejska chce też nadać Łukaszowi Fabiańskiemu, słubiczaninowi, który swoją karierę piłkarską rozpoczął w juniorskiej drużynie Polonii Słubice. Potem trafił do Młodzieżowej Szkoły Piłkarskiej w Szamotułach, która była jego trampoliną najpierw do gry w Lechu Poznań, a później w Legii Warszawa, z którą zaliczył swój pierwszy występ w ekstraklasie. Ale prawdziwe wyzwania były dopiero przed nim. W 2007 roku spełniło się jego marzenie z dzieciństwa. Został bramkarzem legendarnego Arsenalu! Obecnie Łukasz Fabiański jest zawodnikiem walijskiej drużyny Swansea City, z którą odnosi sukcesy. I członkiem kadry narodowej. W 2016 roku Adam Nawałka powołał go do drużyny, która pojechała na Mistrzostwa Europy do Francji. Podczas meczów bronił naszej bramki po mistrzowsku. Jego parady zapadną kibicom w pamięć na lata. Także grą w kolejnych meczach reprezentacji Polski zaskarbił sobie wielką sympatię kibiców. Nie tylko z powodu tego, że jest świetnym bramkarzem, który podczas Euro 2016 wyprzedził w rankingach Buffona czy Neuera, ale też dzięki osobowości. Gdy po Euro 2016 przyjechał do Słubic odpocząć po trudach mistrzostw, z pewną nawet nieśmiałością pozował do zdjęć, które chcieli zrobić sobie z nim słubiczanie. Nikomu nie odmawiał i podkreślał, że jest dumny z tego, że stąd właśnie pochodzi. Łukasz Fabiański nigdy nie zapomina o Słubicach. Co roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podarowane przez niego koszulki i sportowe gadżety, osiągają podczas licytacji najwyższe kwoty.

Podczas grudniowej sesji gościć też będziemy Torstena Kleefelda, dyrektora Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą, w którym od 25 lat, w mieszanych klasach, uczą się razem Polacy i Niemcy. Rada miejska uhonoruje go tytułem Ambasadora Słubic. – Szkoła, którą kieruje pan Kleefeld to wyjątkowe miejsce kształcenia europejskich postaw, nauki ukierunkowanej na poznanie języka sąsiada i jego kultury – podkreśla T. Ciszewicz. - W jego osobie nasze miasto ma przyjaciela troszczącego się w wyjątkowy sposób o edukację młodzieży z obu stron Odry – dodaje burmistrz i przypomina, że to właśnie frankfurckie gimnazjum realizuje, wspólnie z Gimnazjum nr 2 w Słubicach, projekt edukacyjny „ Latarnia”. Od 2005 r. uczniowie obu szkół doskonalą swoje umiejętności językowe, a także wspólnie poznają swoją kulturę, sztukę, zwyczaje, czy lokalną historię. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania T. Kleefeld został w tym roku uhonorowany przez wojewodę lubuskiego medalem Komisji Edukacji Narodowej, przyznawanym przez ministra edukacji.

Autor: Beata Bielecka | 15 grudnia 2017Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one