Tłusty Czwartek? Burmistrzowie Słubic i Frankfurtu będą częstować pączkami!

Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke zapraszają mieszkańców w czwartek 8 lutego o 12.30 do centrum handlowego Oderturm. Częstować tam będą pączkami. Na tym jednak nie koniec. Tego dnia pączki rozdawać też będą mieszkańcom obu miast studenci, których włączyliśmy do naszej akcji, a pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji zawitają do różnych instytucji po obu stronach Odry.

- Tradycja Tłustego Czwartku jest mało znana w Niemczech stąd pomysł, żeby przybliżyć ją naszym sąsiadom – mówi dr Joanna Pyrgiel ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. Czwartkowa akcja odbędzie się w ramach projektu „ Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice”, współfinansowanego przez Unię Europejską. - W ramach tego projektu realizować będziemy też inne akcje, które przybliżą niemieckie tradycje Polakom, a polskie - Niemcom - dodaje dr Pyrgiel i zapowiada, że co miesiąc odbywać się będzie jakieś wydarzenie.

Oprócz pączków mieszkańcy dostaną też w czwartek dwujęzyczne ulotki na temat tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem. Dowiedzą się z nich, że zwyczaj jedzenia pączków, w ostatni czwartek przed wielkim postem, zadomowił się w Polsce już w XVII wieku, głównie w miastach i na dworach. Na wsi pączki pojawiły się pod koniec XIX wieku. Smażono je, tak jak dziś, w głębokim, gorącym tłuszczu, aby najeść się przed 40-dniowym postem, w czasie którego na stołach pojawiały się jedynie postne potrawy. Ciekawostką jest to, że popularne dziś słodkie pączki dawniej jadano ze skwarkami.

W sumie w Tłusty Czwartek rozdamy 1200 pączków. Kto będzie miał szczęście i w pączku znajdzie malutką karteczkę, oprócz ciastka dostanie też złoty lub srebrny łańcuszek.